Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 56
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Вагітність та пологи » календар вагітності

Календар вагітності. Поділ на триместри
У більшості випадків жінки не знають точної дати зачаття, але можуть точно сказати, коли в них був останній менструальний цикл. Саме з цього моменту можна вести відлік вагітності. Виходячи з цих дат, ти зможеш вирахувати передбачувану дату пологів (додавши 280 днів, або 40 тижнів від першого дня останньої менструації).

Зручніше вести підрахунок у тижнях або за допомогою більших одиниць виміру таких, як триместри. Триместри ділять весь термін вагітності на три фази, кожна з яких триватиме 13 тижнів. Для чого це потрібно? Згідно з цими даними лікарі зможуть стежити за розвитком плоду.

Також кожному періоду характерні певні зміни у розвитку плоду. Саме тому радимо вам завести блокнот чи календарик, в якому ви зможете відзначати періоди і особливості протікання вагітності, спостереження, відчуття та зауваження. Ця інформація допоможе лікарю стежити за формуванням плоду, щоб давати вам ті чи інші поради, приписи. У кожної жінки період вагітності проходить по-різному, хтось може відчувати себе чудово протягом усього терміну, кому-то необхідно спеціальне спостереження.

Життя за новими правилами

З моменту, коли ви дізнаєтесь, що вагітна, щоденний розпорядок дня доведеться змінити. Якщо ви звикли підхоплюватися ні світ ні зоря і, випивши на ходу чашку кави, мчати на роботу, забудьте про це. Нехай у ваших  рухах і вчинках з’явиться неквапливість, розміреність, вчіться зберігати спокій. Так, і обов’язково внесіть перший запис у свій календар вагітності .

Стежити за розвитком малюка стає все цікавіше. Вас можна порівняти з автором книги, адже ви з чистого аркуша почали писати свій твір і з кожним днем сторінок стає все більше і більше.

1-й триместр

Перший триместр вагітності охоплює період з самого початку, тобто з зачаття, до 12-13 тижнів. Що це за час - перші дні вагітності?

Ви дізнаєтесь, що вагітні тижнів через 2-3 після того, як все станеться. Все просто - зачаття відбувається не відразу, а через кілька днів, так як складні процеси, придумані природою, вимагають певного часу. В результаті ти можеш запідозрити наявність нового квартиранта і через місяць після того, як він прописався до нової затишній квартирці - твоєї матці.

Перший триместр найважливіший і значний, адже саме в цей період починається формування дитини. Якщо ви ще не встигли провести тест або сходити до лікаря, про ваше цікаве положення підкажуть симптоми (які у вас, можливо, з’являться). Абсолютно раптово ви можете відчути напад нудоти або втоми, запаморочення. Ваш організм звикається з новим станом, тому необхідно добре харчуватися і уникати сильних навантажень. Ваш настрій і поведінка також піддадуться несподіваним змінам, будьте до цього готові. У цей період маля ще зовсім не схоже на людину. Незважаючи на це, всі найважливіші процеси вже почалися: формується головний і спинний мозок, судини, відбувається формування всіх внутрішніх органів і кісток.

Здоровий спосіб життя
Так як перший триместр вагітності є дуже важливим з точки зору її подальшого перебігу та здоров'я майбутньої дитини - в цей час формується плацента, ваш організм перебудовується на нові завдання, закладаються основи всіх органів і систем організму малюка - все-таки варто дотримуватись рекомендацій лікаря і трохи перебудувати свій спосіб життя. Можливо вам  й не доведеться щось сильно змінювати, якщо звичка до паління або частого вживання алкоголю не були вам властиві. Якщо ж до вагітності ви були активним курцем, то під час цього періоду не тільки активним, але і пасивним бути заборонено.
Решта рекомендації прості, так як придумані самою природою і активно впроваджуються в цей період в життя самим твоїм організмом і гормональною системою - побільше спати, відпочивати, трохи менше нервувати і переживати, їсти не за двох, але якісну, смачну і бажано корисну їжу, і дуже важливо пити якісну воду, відразу виключивши всі хімічні і газовані напої. Дозволяється трошки покапризувати з чоловіком, але в межах розумного, а то він ще чого доброго вирішить, що така ти тепер будеш всі дев'ять місяців, і впаде в емоційну сплячку, з якої його не виведе навіть крик новонародженого немовляти.

Що стосується фізичних навантажень, то все-таки малюк ще не остаточно закріпився в своїй квартирці - матці і ризик викидня може бути високий, особливо якщо таке раніше вже бувало, тож не варто починати займатись спортом з великими навантаженнями. Якщо ви звичайна жінка, до вагітності підтримували своє здоров'я шляхом адекватних фізичних навантажень, то повірте, все це ви зможете продовжити після закінчення першого триместру майже в тому ж обсязі. У будь-якому випадку, багато що прояснить ваш перший похід до лікаря.
Якщо у вас робота, пов'язана з високими навантаженнями для здоров'я, шкідлива для вас і дитини або вимагає великих фізичних вкладень з вашого боку, то зараз саме час, коли варто прийняти рішення - наскільки вона для вас важлива, і чи можна змінити ситуацію на час вагітності.

Важливий момент у першому триместрі - це прийом ліків. З настанням вагітності вам забороняється приймати більшість лікарських препаратів, так як майже всі ліки проникають через плаценту і можуть завдати сильної шкоди розвитку і здоров'ю майбутньої дитини. Особливо це важливо саме в першому триместрі, так як, по-перше, йде активне формування всіх життєво важливих систем організму дитини, по-друге, плацента ще не сформована і захисту у плода немає майже ніякого. Виняток становлять ліки, які підтримують життєві функції твого організму, і звичайно це обумовлюється як з лікуючим лікарем - фахівцем, так і з гінекологом, який тебе спостерігає.

Ранній період вагітності у всіх жінок протікає по-різному. Природно, у вас не буде регулярних менструацій, але протягом першого триместру можуть тривати необільні кров'янисті виділення. Саме вони деколи затьмарюють правду так,  що деякі жінки три місяці, або близько того, не здогадуються про вагітність. Приблизно через сім днів після запліднення може початися так зване імплантаційна кровотеча. Це вагінальні виділення, пов'язані з формуванням нових кровоносних судин, що не є приводом для тривоги. Втім, зустрічаються вони досить рідко.

Після першого місяця вагітності починається класика жанру - ранкова нудота - по-науковому - токсикоз першого триместру вагітності. Такі класичні симптоми в перші дні вагітності, як нудота, дратівливість, сонливість, а також зміни смаку та нюху багато в чому пояснюються активною роботою щитовидної залози і викидом гормону прогестерону - головного менеджера всього процесу вагітності в першому триместрі. Цей «начальник» і формує твою поведінку і бажання на найближчі кілька місяців. Саме його роботою часто пояснюється швидка зміна смакових і емоційних пристрастей вагітної жінки - зараз їй хочеться чогось кисленького, наприклад грейпфрута, і ось чоловік в 2:00 ночі біжить за ним в найближчий цілодобовий супермаркет, але, на жаль, до моменту його повернення з цінних заморським фруктом майбутня матуся вже не хоче бачити ні чоловіка, ні фрукт, а мріє про щось солене-пресолене і часто не дуже корисне, наприклад, про картоплю фрі та сандвічі з відомого фастфуду. Далі в рейтингу переваг йдуть шоколад, гострі курячі крильця...

Також можуть почастішати сечовипускання. По-перше, збільшується матка і тисне на сечовий міхур. По-друге, в зв'язку з усіма пережитими вами гормональними змінами, такими як різке підвищення рівня вмісту прогестерону в крові, ви почнете споживати і виділяти більше рідини.
Більшість жінок відзначають зміну форми грудей і появи в ніх нових відчуттів: груди набухають, в них може відчуватися поколювання, пульсація або біль. Це пов'язано з розвитком молочних залоз. Набухають і піднімають соски, ареола (область навколо сосків) темніє і розширюється. У деяких жінок підвищена чутливість і хворобливість сосків з'являється вже на початку вагітності.

Ще один типовий для цього періоду симптом - швидка стомлюваність. Від цього нездужання є дуже простий засіб: спіть більше! Протягом першого триместру оптимальна тривалість нічного сну - приблизно десять годин.

2-й триместр

Початком другого триместру вагітності вважається 13-14-й тиждень, а закінченням - 28-ий. Для більшості вагітних матусь - і швидше за все ви не станеште винятком - це найприємніший період. Напруга перших місяців спадає, так як весь внутрішній розплідник завдяки гормональній системі вже перебудований і готовий до вирощування чудового немовляти, сам малюк вже щосили зростає, разом з ним росте матка - його будиночок, а як наслідок - активно збільшується і твій животик.

Другий триместр знаменує собою середину вагітності. І ті зміни, які відбуваються в цей час, також дуже важливі. Плід повністю формується і починає отримувати корисні речовини через плаценту. Розпочинає роботу серце, воно б’ється і робить у хвилину в два рази більше ударів, ніж твоє. Цей період характеризується більш стабільним станом, але вам не вдасться розслабитися. Може з’явитися печія і набряки. Ваш малюк набирає вагу, тому збільшується навантаження на хребет, з’являються болі в спині. Якщо таке трапляється, постарайтеся полежати на боці і відпочити, таким чином, розслабити м’язи і зняти неприємні відчуття. Але найцікавіше те, що ваше чадо вже важить близько 700 грам. Вам потрібно бути особливо обережною, краще не завантажуйте себе роботою і постарайся відгородитися від стресів.

Самопочуття мами, зміни в організмі

Приблизно до початку другого триместру ваша талія почне стрімко розширюватися, і прийде день, коли ви не зможете втиснутися в багато з колишніх нарядів. Саме на цій стадії вагітність стає помітною для оточуючих - вже ніхто помилково не визнає вас просто товстункою. На цьому етапі відбувається перебудова всієї системи кровообігу. Зростає об'єм циркулюючої крові, кістковий мозок починає в більшій кількості виробляти клітини крові, серце трохи змінює ситуацію і злегка збільшується в розмірах. Зі збільшенням обсягу черевної порожнини ви можете відзначити у себе появу розтяжок - рожевих або червонуватих смуг на животі.

На цьому етапі більшість жінок вже не так мучить нудота, однак відчуття нудоти вранці іноді зберігається і в другому, і навіть протягом третього триместру. Але навіть якщо ранкова нудота остаточно не пройде, ви все ж відчуєте себе набагато краще. Ви можете відзначити збільшення слиновиділення, яке іноді буде пов'язано з почуттям нудоти і практично завжди буде посилюватися при нудоті. Можливо, посилиться пітливість.

Буває, що шкіра стає сухішою. Можуть з'явитися і ще які-небудь неприємності, наприклад, анемії, викликаної дефіцитом заліза, або інші проблеми - у кожної жінки свої.
У другому триместрі (приблизно на 20-му тижні, якщо ви народжуєте вперше, і після 16-того, якщо пологи не перші) ви почнете відчувати ворушіння плода.
В середині вагітності грудні залози повністю перебудуються для виконання своєї початкової місії. Приблизно на 19-20 тижні можуть з'явитися жовтуваті виділення із сосків, так зване молозиво - незріле молоко, призначене для вигодовування немовляти в перший час після пологів, до тих пір поки не почне вироблятися повноцінне грудне молоко.

Приблизно в цей період з'являються незначні молочно-білі безболісні вагінальні виділення зі слабким запахом, що підсилюються зі зростанням терміну вагітності. Це явище пов'язане з активізацією гормональної діяльності. Можливо, доведеться навіть користуватися денними прокладками для помірних виділень. Варто також звернути особливу увагу на дотримання правил гігієни піхви. Будьте готові до появи вагінальних грибкових інфекцій, які можуть переслідувати вас протягом всієї вагітності.

Підвищення змісту естрогену в крові під час вагітності змушує організм утримувати більше, ніж зазвичай, кількість рідини, оскільки це необхідно для живлення плаценти і освіти достатньої кількості молока. Це може стати причиною набрякання ніг, пальців (до речі, це той самий момент, коли пора відмовитися від носіння кілець) і загальної набряклості всього тіла.

3-й триместр

Третій триместр вагітності починається з 30-го тижня і триває до початку пологів, які в нормі можуть відбуватися з 38 по 42 тиждень включно. Що відбувається з тілом в цей період, стає зрозуміло, коли дивишся вранці на себе в дзеркало. Однозначно, воно росте, причому у всіх напрямках. Все тому що  в цей період малюк активно росте і набирає вагу, тому ви будете відчувати тяжкість і постійну «дискотеку» в животі. Організм починає готуватися до пологів, десь за місяць плід опуститися і перевернеться. У нього вже сформовані всі органи. З настанням 37-го тижня вважається, що плід повністю доношений і готовий до появи на світ.

Самопочуття, зміни в організмі
На цій стадії вагітності значно збільшуються розміри матки. Ворушіння плода посилюється, і його рухи стають досить відчутними.
Відсутність ворушіння плода на цьому етапі - досить тривожний симптом. Відчувши яке б то не було ослаблення рухів дитини, негайно повідомте про це лікаря! Часто виявляється, що малюк всього лише спить, але все ж краще не залишати місця для сумнівів.

Досить ймовірно, у вас з'являться так звані перейми Брекстона-Хікса. Ці перейми - нормальне явище, вони просувають плід ближче до шийки матки і сигналізують мамі про те, що пологи вже близько (втім, це ще не початок пологів: перейми слабкі й нерегулярні).
Можливо, збільшиться тиск матки на сечовий міхур, і ви станете бігати в туалет набагато частіше, ніж в першому і в другому триместрах.

У деяких жінок наприкінці вагітності виникає або посилюється задишка: малюк настільки підростає, що для розширення легень у мами залишається значно менше місця, ніж раніше. Та й кисень адже ви тепер споживаєте "за двох"! Постарайтеся частіше бувати на свіжому повітрі і не переїдати. Втім, з опусканням плода в область малого тазу (це відбувається приблизно за місяць до пологів) задишка пройде або значно зменшиться. Опускання плоду взагалі нерідко приносить відчутний полегшення: багато жінок стверджують, що в останній місяць вагітності вони почувають себе значно краще - не виключено, що і ви опинитеся в їх числі!

Часом жінкам на великих термінах вагітності буває важко заснути, а декого навіть мучить безсоння. Для більшості вагітних найбільша морока полягає в тому, що через незвичних пропорцій і маси власного тіла їм дуже важко знайти зручне положення для сну. Перш ніж боротися з реальними фізичними незручностями, постарайтеся заспокоїтися і пошукати те, що здатне привести вас в умиротворений стан. Комусь допоможе некваплива півгодинна прогулянка або чашка теплого молока з медом перед сном, комусь - неголосна спокійна музика.

Оскільки вага вагітної жінки протягом третього триместру збільшується на 4-6 кг, не виключено деяке порушення координації рухів: з'являється відчуття незграбності, нерідко - болі в попереку, як і багато інших неприємностей, що пояснюються збільшенням тиску матки, що росте. Може виникнути також підвищена рухливість суглобів - це пов'язано з дією гормону прогестерону, що розслабляє деякі групи м'язів в процесі підготовки організму до пологів. Нарешті, можуть зберегтися ті проблеми, з якими довелося зіткнутися ще в другому триместрі: набряклість, варикозне розширення вен і т.д. Спробуйте спати на жорсткому матраці. Слідкуйте за поставою, не носіть взуття на високих підборах. Уникайте тривалого стояння або сидіння. Не кладіть ногу на ногу. Виконуйте спеціальну гімнастику для вагітних (щодо індивідуального комплексу вправ краще проконсультуватися з фахівцем).

Та якби не було важко третій триместр вагітності - "фінішна пряма". Всі ті неприємності, з якими може зустрітися жінка на цьому етапі, - ніщо в порівнянні з великим чудом, її очікують, - дивом першої зустрічі з людиною, з якою дев'ять місяців складали єдине ціле!


Категорія: календар вагітності | Додав: fialka (19.11.2012)
Переглядів: 5134 | Коментарі: 12 | Теги: триместры беременности, триместри вагітності, вагітність потижнево, календар вагітності, календарь беременности | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: